Özel Olimpiyatlar Kıbrıs’ta Yapıldı

0
416

Zihinsel engelli bireyleri çeşitli spor dallarında diğer bireylerle bir araya getirerek toplumsal hayata katmayı hedefleyen Özel Olimpiyatlar Karma Futbol Etkinliği, 17-19 Mayıs 2017 tarihinde Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesinde gerçekleştirildi. Bu etkinlik kapsamında “Healthy Hearing” Klinik Direktörü Uzman Odyolog Ayşen Erdil başkanlığında bu özel sporculara işitme taraması yapıldı. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümünden 10 öğrencisi ile birlikte Dr. Ody. Ebru Kösemihal ve Erişçi Akademiden Mine Tuna bu taramaya destek verdi.

Özel Olimpiyatlar (Special Olympics), tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon özel sporcuya ulaşan dünyanın en büyük amatör spor organizasyonudur. İlk uluslararası yarışmalar 1968’de Chicago’da yapılmıştır.

Özel Olimpiyatlar Türkiye (Special Olympics Turkey), Uluslararası Özel Olimpiyatların Türkiye’deki tüm faaliyetlerini planlayan, uygulayan akredite olmuş yetkili kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkarıp yaşamın akışı içine çekerek ve diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerine olanak vererek, onlara toplumda saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı sunmaktadır.

Uluslararası Özel Olimpiyatlar Organizasyonu’nun destek programlarından birini oluşturan “Sağlıklı Sporcu Programı” bu sportif ve sosyal etkinlikler sırasında özel sporcuların ayak bakımı, diş muayenesi, göz muayenesi, işitme taraması, fizik tedavi ve beslenme/sağlıklı yaşam tarzı gibi çeşitli ücretsiz sağlık kontrolleri ve hizmetlerini almalarını sağlamaktadır.

Uzman Odyolog Ayşen Erdil 2008 yılında, Özel Olimpiyatlar Sağlıklı Sporcu Programı içinde yer alan İşitme Taraması programının Türkiye Klinik Direktörlüğünü üstlendi. O tarihten beri Erişçi Akademiden Mine Tuna ve her bölgedeki gönülleri ile birlikte bu programı yürütmektedir.

Siz de bu organizasyonda gönüllü çalışmak isterseniz minetuna@erisi.com adresine yazınız.

17-19 Mayıs 2017 Gönüllüleri

Ayşen Erdil 
Ebru Kösemihal 
Mine Tuna 
Ali Aslan 
Ahmet Can 
Dudu Aslan 
İbrahim Halil Merç
İbrahim Halil Yıldırım 
İrem Uğuz 
Yücel Beğen
Musa Kutlay Tunç 
Sahil Beyaz
Yasemin Sürmeli 
Yücel Beğen 

Bir Cevap Yazın