Protokol Önerisi; Tek taraflı ya da Asimetrik İşitme Kayıplı Hastaların Değerlendirilmesi

0
603

​Tek taraflı işitme kaybı ya da asimetrik işitme kaybı olan (kötü kulakta dört frekans ortalaması70 dB’e eşit ya da daha fazla olması) yetişkinlerde kemik iletim işitme cihazları mı, sinyali kontralaterale yönlendiren CROS işitme cihazlar mı ya da koklear implant mı uygundur? Hangi tedavinin en iyisi olduğunu merak ediyorsanız, Van de Heyning ve arkadaşları (2016) tarafından oluşturulmuş ortak karar çalışması ilginizi çekebilir.

Bu yazarlar, gelecekteki tedavi yöntemlerine rehberlik etmek için bu hasta popülasyonunda mevcut tedavi modelleri ile tek tip sonuç ölçütlerinin toplanmasına ihtiyaç olduğuna inanıyorlar. Bu nedenle yazarlar bu alanda klinik çalışmalar için bir protokol öneriyorlar. Bu öneriler iki uluslararası ortak karar sonucunda oluşmuştur.

Belirlenen dahil edilme/ hariç tutulma kriterleri kullanılarak yazarlar, hastaya ya baş bandı ile kullanılan kemik iletim işitme cihazıya da CROS işitme cihazı ile üç haftalık denemeyi içeren randomizasyon şemasını kullanmayı öneriyorlar ve daha sonra tedavi değiştiriyorlar. Her iki denemeden sonra hastalara kemik iletim cihazı kullanma, CROSS işitme cihazı kullanma, koklear implant kullanma ya da herhangi bir tedavi istememe seçenekleri sunulmuş.

Yazarlar koklear implant vakalarında işitsel eğitimi ve önerilen değerlendirme sürelerinde asgari sayıda sonuç değerlendirmelerinin toplamasını önermeye devam etmektedirler. Sonuçların değerlendirilmesi saf ses işitme eşikleri, ses lokalizasyonu, gürültüde konuşmanın anlaşılması, cihaz kullanım süresi,işitme kaybının subjektif değerlendirilmesi, tinnitus ve yaşam kalitesini içermektedir.

Van de Heyning ve diğerleri (2016) tarafından önerilen protokolle ilgili spesifik ayrıntılar için, tam metine adresten ulaşabilirisiniz https://www.karger.com/Article/FullText/455058

Bir Cevap Yazın