Santral – Yaşa Bağlı İşitme Kaybı: Hafıza Kaybı İle İlişkisi

0
508

Yapılan bir ön çalışma ile elde edilen veriler santral-yaşa bağlı işitme kaybının hafıza kaybı ve hafif bilişsel bozukluklar ile ilişkili olabileceğini gösterdi.  

Çalışmanın sonuçları, bu yıl Nisan ayında Los Angeles, Kaliforniya’da düzenlenen Amerikan Academy of Neurology‘ nin 70. Yıl Toplantısı’nda sunuldu. Araştırma ekibi, santral yaşa bağlı işitme kaybı olan kişilerin işitme kaybı olmayan kişilere göre hafif bilişsel bozukluğa sahip olma olasılığının iki kat daha yüksek olduğunu buldular.  

Çalışmada İtalya’nın güneyinde yaşayan 1600’den fazla hastanın verileri incelendi. Yaş ortalaması 75 olan katılımcıların düşünme ve hafıza becerileri test edildi. Analiz edilen katılımcılar ya periferik ya da santral yaşa bağlı işitme kaybına sahipti. Santral işitme kaybına sahip 192 katılımcının 144 ‘ü (%75) hafif bilişsel bozukluğa sahipken, işitme kaybı olmayan 609 katılımcının 365’inin (%60) hafif bilişsel bozukluğa sahip olduğu görüldü. Periferik işitme kaybı olan katılımcıların ise işitme güçlüğü çekenlere göre hafif bilişsel bozukluğa sahip olma olasılıkları daha fazla değildi. 

Çalışmanın yazarı Rodolfo Sardone Amerikan Academy of Neurology‘ nin 70. Yıl Toplantısı’nda, ön sonuçların santral işitme kaybının periferik işitme kaybı ile gerçekleşen duyusal yoksunluktan çok, bilişsel gerilemede gözlenen beyin hücrelerindeki ilerleyici işlev kaybına benzer süreçleri paylaştığını, problemin algılama ile ilgili olduğunu, işitme algısı ile ilgili testlerin 65 yaş üzerinde bilişsel bozukluğu olan kişilere de uygulanması gerektiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın