Sesi Eski Haline Getirmek İçin Lazer Işığının Kullanımı: Araştırmacılar optik koklear implant geliştirdi.

0
510

Almanya, İsviçre ve Avusturya’dan Avrupalı mühendisler yeni bir tür koklear implant icat ettiler. İşitme sinirini elektriksel alanla uyaran geleneksel koklear implantın aksine yeni prototip cihaz iç kulaktaki tüy hücrelerinin işitme sinyali ile tetiklenmesi için lazer sinyallerini kullanmaktadır.

Araştırmacıların belirttiğine göre daha çok odaklanılmış cihazın yararı, güncel teknolojinin üzerine önemli performans iyileştirmelerine neden olabilir.

YENİ KOKLEAR İMPLANT TEKNOLOJİSİ

Araştırmalara göre; bir dizi yakın-kızılötesi lazer kullanmak , optoakustik etki ile bir ses dalgası üretebilir. Bahsedilen prototipde 1.4 ile 1.9 mikron spektrumda ışığı titreştiren küçük dikey boşluklu yüzey yayan lazerler koklear içinde ki sıvıyı harekete geçirmektedir.

Küçük lazer dizileri geliştirilmiş ve kobay üzerinde son üç yıldır test edilmiştir. Sonuçlar dikey lazer ışığı ve optoakustik etki kullanılarak işitme siniri tarafından taşınabilecek sinyaller için aksiyon potansiyelleri üretilebileceğini göstermiştir.

Sonuçlar umut verici olmasına rağmen teknoloji hala ilk aşamalardadır. Güç tüketimi ve boyut gibi tasarım zorlukları devam etmektedir. Şu anda cihaz 9 voltluk bir pilden biraz daha küçüktür.

Çeviri: Birgül Gümüş, MSc.

Bir Cevap Yazın