Tek Taraflı İşitme Kaybının Uzaysal İşitmeye Etkisi

0
513

Oxford Üniversitesi Fizyoloji, Anatomi ve Genetik Bölümü’ndeki araştırmacılar kısa bir süre önce yayınladıkları derleme ile bebeklikteki tek taraflı işitme kaybının, diğer sonuçlarının yanı sıra, binaural girdiler geri alındıktan sonra bile mekânsal işitmeyi bozabileceğine dikkat çektiler.

İşitsel, vestibüler ve görsel sistemlerin fonksiyonlarındaki değişikleri kompanse edebilme yeteneği olduğu pek çok kaynakta bildirilen oldukça yaygın bir bilgidir. Birleşik Krallık’taki araştırmacılar tarafından yayınlanan yeni bir derleme işitme kaybı varlığında beyinde meydana gelen adaptif değişikliklere genel bir bakış sağlamıştır.

Uzaysal bilginin doğruluğu için gerekli duyusal kapasitemiz binaural ipuçlarının beyin tarafından alınması ve yorumlanması temeline dayanmaktadır. Bu durum her iki kulağa gelen sesin zaman ve şiddetfarklılıklarını tespit etmeyi içermektedir. İşitme kaybında uzaysal işitme yeteneğinin bozulmasından sonra, yazarlar gelişmekte olan beyinin plastisitesinin ses lokalizasyonun doğruluğunu önemli ölçüde katkı sağladığını bildirmektedir. Bunun yanı sıra yazarlar iki önemli konuyu da vurgulamaktadır. Birincisi, tek taraflı işitme kaybının adaptasyonun binaural plastisite ve monaural spektral ipuçlarının yeniden ölçülmesine dayanmasıdır. İkincisi, bu durumdan etkilenenler için potansiyel terapilerde işitsel görevlerle ilgili eğitim verilmesi ile tek taraflı işitme kaybını kısmen telafi edebileceğinin oldukça önemli olduğudur . Bu derleme yazısı yakın zamanda Hearing Research dergisinde yayınlanmıştır.

Kaynak: Kumpik DP, King AJ. A review of the effects of unilateral hearing loss on spatial hearing. Hearing Research. 2018 Aug 11.

Bir Cevap Yazın