Tinnitus Rehabilitasyonunda Yeni Yaklaşım…

0
405

Michigan Üniversitesi bilim adamları tinnitusa sahip hastalarda, beyni non-invasif teknoloji ile desenkronize ederek seslere daha doğru tepki vermesi için rehabilite edilebileceğini gösterdiler.

Hastanın cildine yerleştirilen elektrotlarla dokunmaya duyarlı sinirler, kulaklılarla verilen seslerle senkronize bir şekilde elektriksel olarak uyarılmaktadır. Bu işlem ile koklear nükleusta uzun süreli depresyon (Long Term Depression – LTD) sağlanarak tinitus semptomlarında azalmaya neden olmaktadır. Gine piglerinde ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bu başarım yapılan teyit edilmiştir.

Bu teknoloji, beyinde hücreler arası uzun süreli senkronizayonu azaltarak, hücrelerin aşırı çalışmasının önüne geçilmesi temeline dayanmaktadır. Aşırı aktif sinir hücresi sahte bir sinyali ürettiğinde, bu sinyal diğer hücreler arasında da yayılmaya başlayıp tinnitus patolojisinin oluşmasına neden olduğu görülmüştür.

Michigan Üniversiteli bilim adamları bimodal işitsel somatosensory uyaranlarla sinir hücrelerinin birbirileri arasında iletişimi azaltmaktadır.

Aşağıda, Michigan Üniversitesinden Susan Shore tarafından yayınlanan videoda konu tüm yönleri ile tartışılmaktadır.

Bir Cevap Yazın