TÜBİTAK ve University of Washington Maceraları – 1

0
486

Herkese merhabalar.

2017 yılının Eylül ayından beri, başvurduğum TÜBİTAK bursu ve ardından ilgilenmem gereken evrak işleri ile ilgili gerek meslektaşlarımdan gerekse de arkadaşlarımdan oldukça fazla soru aldım. Zaman içerisinde yaşadıklarımı elimden geldiğince herkese tek tek anlatmaya çalıştım ancak editörler olarak bunu odyolog.com üzerinden yapmanın ve herkesle bir kerede paylaşmanın çok daha kolay ve isabetli bir yöntem olacağını biraz geç fark ettik. Ancak geç olsun, güç olmasın malum. Bundan sonra (umuyorum ki) düzenli aralıklarla neler yaptım, neler yapılmalı ve başıma neler gelecek hepsini buradan paylaşmaya çalışacağım. Ben doktora sırası araştırma bursuna başvurdum ama temel noktalar tüm burslar için aynı. Her aşamadan araştırmacılar – öğrenciler faydalı bir şeyler bulabilir diye umuyorum. Lafı uzatmadan haydi başlayalım!

Ben de ortalama her araştırma görevlisi gibi kullanabileceğim kaynakların, başvurabileceğim bursların ve uzak diyarlardaki üniversitelerin bol bol lafını ediyor ancak bir türlü bu konularda harekete geçemiyordum. Odyoloji gibi klinik yönü ağır basan ve ciddi bir iş yükü bulunan alanlarda bu tarz girişimlerde bulunmak biraz zor olabiliyor malum. Yine de sitemizin editörlerinden Seda’nın beni başvuru tarihlerinden haberdar etmesi ile kendimi TÜBİTAK burslarını araştırırken buldum. Benim başvurduğum programın ismi 2214-A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Burs Programı. İsminden de anlaşılacağı üzere doktoranız devam ederken başvurabileceğiniz bir burs ve yılda iki dönemde başvuru yapılabiliyor. Genellikle 1 aylık bir başvuru penceresi olduğu için vakitlice girişimlerde bulunmakta fayda var. 

Nedir bu girişimler derseniz sırasıyla şunları söyleyebilirim:

  • Doktora sırası araştırma burs programı için doktora yeterliliğinizi vermiş olmanız ve tez önerinizin enstitünüz tarafından kabul edilmiş olması şart. Çünkü araştırmanızın teziniz ile ilgili olması lazım.
  • Doktora tez önerinizi verdiğiniz dönemde yurtdışı ile bağlantıları da kurmaya başlamanız lazım.
  • Bunun için çalışmak istediğiniz alandaki önemli isimleri araştırabileceğiniz gibi genel anlamda alanınızla ilgili araştırma laboratuvarlarını da araştırabilirsiniz (araştırmayı araştırmak evet).
  • Üniversiteler üzerinden gitmenizi önermem. Ya da arama kelimeniz “en iyi odyoloji bölümleri” gibi kelimeleri içermemeli. Hiç odyoloji bölümü olmayan ama çok iyi araştırma olanaklarına sahip birçok yer var. Yani Türkiye gibi düşünmeyin, klinik ve araştırma olanakları birbirinden çok farklı olabiliyor.
  • İlgili yerleri tespit edin, ilgili kişileri tespit edin ve e-posta adreslerini listeleyin.
  • Atacağınız e-posta oldukça önemli ve tüm süreci etkileyecek. Mektubunuzu 3 paragraf şeklinde düşünebilirsiniz. Paragraflar sırasıyla şunları söylemeli: Siz kimsiniz? Ne araştırmak istiyorsunuz?BURSUNUZ VAR MI? Bunu büyük harfle yazdım çünkü anahtar kelime “funding”. Kendi bursunuz varsa, gittiğiniz yere para harcatmıyorsanız ve tabi ki de araştırma konunuz ile olan ilginizi belgeleyebilirseniz (buna geleceğiz sonra) gerçek anlamda HERYERE gidebilirsiniz.
  • Aklınızda hiçbir şekilde “biz kimseyi tanımıyoruz”, “ya Ahmet’in – Ayşe’nin hocası bilmem neredeki bilmem kim ile arkadaşmış o şekilde ayarlamışlar” gibi şeyler olmasın. Ben hiç tanımadığım 5 yere e-posta gönderdim ve 4 tanesinden olumlu geri dönüş aldım.
  • Başvurunuzun kabul edilmesi aşamasında bazı yerler “hay hay tabi buyur gel çalış” diyebileceği gibi bazı yerler de “bir araştırma önerisi – research proposal” görelim diyebilir. Araştırma önerisi nasıl yazılır kısmı bu paylaşımların ana konusu değil. Ancak kısa bir makale gibi düşünebilirsiniz. Şahsi kanaatim ise 2 Word sayfası civarında giriş – yöntem – hedefler şeklinde olması yeterli oluyor.
  • Kabul mektubunuzu da aldıysanız elinizde 3 önemli doküman grubu olmalı. Birincisi tez önerinizin kabul edildiğini – doktora yeterliliği aldığınızı gösteren okul kaynaklı evraklar, ikincisi bahsettiğimiz gibi kabul mektubunuz ve üçüncüsü de tez önerinizin oldukça benzeri olan TÜBİTAK başvuru formları.

Peki başvuru formları ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz? Burası kritik noktalardan birisi. Başvurunuz alanda uzman kişiler tarafından değerlendiriliyor, yani çalıştığınız alana göre Odyoloji, Dil-Konuşma veya Kulak Burun Boğazı bölümlerindeki hocalarınız. Kim olduklarını öğrenmeniz yasal olarak mümkün değil. Ancak tam olarak ikna etmeniz gereken kişiler o kişiler. O nedenle “benim canım bunu araştırmak istiyor” değil de “bu alanda çalışmak bana ve ülkeme ne katkı sağlayacak” ve “burada yapılamayan – yapılmayan neyi yapabilirim orada?” sorularına cevap vermeniz lazım.

Bu hedeflere uygun başvuru formunuz ve diğer evraklar ile başvurunuzu yaptıktan yaklaşık 4-5 ay sonra burs süreci sonuçlanıyor. Yani zamanlamanızı iyi yapmanız ve bu işi biraz uzun vadeli düşünmeniz lazım. Ben “haydi!” dedikten yaklaşık 10 ay sonra gidebildim gideceğim yere. Haydi kısmından sonra gelişenleri ise bir sonraki yazımıza bırakalım.

Umarım detay seviyesini iyi tutturmuşumdur ve sizleri sıkmadan bilgi verebilmişimdir. Eğer buraya kadar olan kısımla ilgili herhangi bir sorunuz veya ilerleyen süreçte değinmemi istediğiniz konular varsa mustafa.yuksel@marmara.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bir sonraki yazıya kadar, görüşmek üzere!

Mustafa Yüksel

Kurucu Editör

Bir Cevap Yazın