Vestibüler Rahatsızlıklar Hakkında 10 Soru – #dengefarkındalığıhaftası

0
663

1. Baş dönmesi, birçok hasta tarafından bildirilen yaygın bir semptomdur. Bir otolog olarak, en çok hangi hastaların rapor ettiği baş dönmesi sizinle ilgilidir? Klinikte en sık görülen rahatsızlıklar nelerdir?

Baş dönmesi ile ilişkili yeni başlayan nörolojik semptomlar gösteren herhangi bir hasta, merkezi sinir sistemi ile ilgili nedenlerin araştırılması için kapsamlı bir değerlendirme gerektirir. Bu semptomlar yeni başlayan baş ağrıları, konuşma bozukluğu, parestezi, alt veya üst uzuvlardaki zayıflık olabilir. Ayrıca, bilinç kaybı olan hastaların beyindeki dolaşım bozukluğu veya kalpte ritim bozukluğunu ekarte etmek için değerlendirilmesi gerekir. Son olarak, işitme ile ilgili semptomlarla ilişkili baş dönmesi olan hastalar iç kulak hastalığına daha fazla yönelirler.

Çok merkezli baş dönmesi kliniğimizde, Meniere hastalığı, vestibüler migren ve BPPV, yeni başvuran hastalarımızın yaklaşık% 50’sini oluşturuyor.

2. Yaşa göre farklılık var mı? Çocuklar, yetişkinlerle aynı baş dönmesi sorunlarını yaşıyor mu?

Çocuklarda, migren eşlikçisi baş dönmeleri ve kafa travması sonrası baş dönmeleri, en sık baş dönmesi nedenleridir. Erişkinlerde vestibüler migren sık görülmekle birlikte, benign paroksismal pozisyonel vertigo en sık vertigo nedenidir. Denge bozukluğu genel bir terimdir ve baş dönmesi, sersemlik hissi ve dengesizliği kapsayabilir.

3. Birçok hasta Meniere hastalığı tanısı alıyor. Meniere hastalığı nedir? Meniere hastalığının tedavisi nasıldır?

Meniere hastalığı, iç kulak sıvılarının basınç kontrolünü etkileyen, kulak ağrısı, kulak çınlaması ve 20 dakika ile 12 saat arasında değişen baş dönmesi atağı semptomlarına neden olan bir patolojidir. Büyük bir hasta grubunda migren ile yüksek bir ilişkisi vardır. Tedavi, düşük tuzlu diyet ve diüretiklerden, intratimpanik steroidlere, intratimpanik gentamisin enjeksiyonlarına ve endolenfatik kese dekompresyonu veya vestibüler nörektomi gibi işitmeyi koruyan veya labirentektomi gibi işitmeyi feda eden cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir.

4. Eğer bir hasta ani başlangıçlı bir baş dönmesi yaşarsa, hemen acil servise mi gitmeli yoksa alternatif bir yol önerir misiniz?

Bir dakikadan daha az süren ve baş pozisyonundaki değişiklikle tetiklenen kısa bir vertigo atağı, (çevrenin hareket ettiğini hissediyor) tipik olarak özel bir değerlendirme gerektirmez ve genellikle benign paroksismal pozisyonel vertigo olur. Ama, bir önlem olarak, inmeden şüphelenmeye neden olacak herhangi bir durum olup olmadığını görmek için değerlendirmek önemlidir. Nadiren, beyindeki posterior fossa inmeleri, ilişkili nörolojik semptomlar olmadan yalnızca vertigo ortaya çıkarır.

5. Bana pozisyonel vertigo teşhisi kondu. Bunun iyileşmesi mümkün mü? Tekrarlama riskimi azaltmak için ne yapabilirim?

Evet. BPPV’nin nüks ettiği bilinmektedir ve insidansın yılda% 10 olduğu ifade edilir, bu durum pozisyonel vertigo olan bir kişinin aynı yılda başka bir atak geçirme olasılığının % 10 olduğu anlamına gelir. Kişinin Meniere hastalığı veya vestibüler migren gibi iç kulağı etkileyen herhangi bir hastalığı var ise BPPV’nin tekrarlama riski yüksektir. Ayrıca, düşük D vitamini seviyelerinin BPPV’de bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir ve D vitamini eksikliğini desteklemek, yardımcı olabilecek düşük maliyetli, düşük riskli bir müdahale olabilir.

6. Başım döndüğünde yardımcı olabilecek ilaçlar var mı? Alternatif olarak, bir hastanın semptomlarını veya iyileşmesini potansiyel olarak kötüleştirebilecek herhangi bir ilaç var mı? Diğer tedavi seçenekleri nelerdir?

Akut bir vertigo atağı sırasında, meclizine, valium, promethazine kullanılabilir. Hasta kusuyorsa fitiller gerekli olabilir. Ancak, semptomları baskılayıcı ilaçları uzun süreli almak, beynin telafi etme yeteneğini etkileyecektir ve bu nedenle bu ilaçların uzun yıllar alınması önerilmez. Baş dönmesinin nedenine bağlı olarak, kısa süreli steroidlerin yanı sıra migren veya meniere hastalığı için önleyici tedaviler verilebilir

7. Yetişkinler için yaşlandıkça dengesizlik endişe yaratır. Neden? Denge rehabilitasyonu terapisi ne zaman başlamalıdır?

Nüfusumuz büyüdükçe (bugün doğan bir çocuğun 130 yaşında olması bekleniyor), duyu sistemlerimiz de yaşlanıyor. Görme ve işitme duyusu gibi denge de yaşlanmadan etkilenir. Kulakların denge fonksiyonunun kaybı (vestibüler fonksiyon), derin duyu kaybı (sırt ağrısı, kalça ağrısı, eklem ağrısı, azalmış kas kütlesi) ve azalmış görme keskinliği düşme riskini önemli ölçüde artırır. Bu, kendi başına ciddi yaralanmalara neden olur ve yaşlılarda mortaliteyi arttırır. Kişide yürüme bozukluğu, düşme, düşme korkusu veya denge bozukluğu varsa, hastanın bir denge uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve düşme riskini önemli ölçüde azaltacak bir vestibüler (denge) rehabilitasyonu programına başlanması gerekir.

8. Vestibüler bozukluktan şüphelenilen bir hastanın tanısında ve takibinde başka hangi uzmanlar yer alabilir?

Odyologlar, bize vestibüler sistemin nasıl çalıştığı hakkında fikir verecek bir dizi vestibüler test gerçekleştirirler. Vestibüler terapistler (fizyoterapist veya iş-uğraşı terapisti) denge rehabilitasyonu planını oluşturur ve uygularlar.

9. Genel halkın vestibüler bozukluklar hakkında ne bilmesini istersiniz?

Bu gözle görülemez bir sorundur. İşlevsel, duygusal ve hatta bilişsel açıdan insanlar üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Vestibüler hastalık tanısı alan bir akrabanız veya arkadaşınız varsa, göremediğiniz bir yaralanmayı kabul etmek, bu hastaların iyileşme yolunda ilerlemesine yardımcı olacak uzun bir yol izler. Baş dönmesi veya dengesizlik onların kafasından uydurduğu bir problem değildir.

10. Vestibüler bozukluğu olan hastalarla çalışan kişiler için genel mesajınız nedir?

Vestibüler disfonksiyonun, hastanın genel sağlık ve işleyişi üzerindeki yaygın etkisini hafife almayın. Yeni veriler demansa ilerleyen potansiyel bağlantıları bile göstermektedir. Bu, hayatımızın birçok boyutunda vestibüler fonksiyonumuzun ne kadar önemli olduğunu söyler. Ciddi etiyolojilerin (tümörler, felçler) dışlanması sonrasında ve iyi bir fonksiyonel değerlendirme yapmak gerekir. Hastaların yaşam kalitelerini yükseltmekte en etkili yöntem disiplinlerarası işbirliği halinde oluşturulan iyi bir takip programıdır. 

Habib Rizk, MSc, Lübnan’ın Beyrut şehrinde büyüdü ve Beyrut Lübnan’daki Fransız Tıp Fakültesi-Saint Joseph Üniversitesi’nden mezun oldu. Dr. Rizk, Beyrut’taki Hôtel-Dieu de France Hastanesinde, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Otolojik Tıp ve Cerrahi Bursu aldı. Michael Teixido ile birlikte Güney Carolina Tıp Üniversitesi’nde (MUSC) Nörotoloji alanında da eğitimini tamamladı.. Daha sonra Vestibüler Program direktörü olarak MUSC KBB Bölümüne katıldı ve çeşitli baş dönmesi nedenleriyle hastaları değerlendirmek ve tedavi için Güney Carolina eyaletindeki tek multidisipliner programı kurdu. Amerikan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi Denge Komitesi üyesi olan ve Amerikan Nöroloji Akademisi ile ortak bir görev ile Akademi’nin bir temsilcisi olan Amerikan Denge Derneği’nin yönetim kurulundadır. Nörotolojide kalite iyileştirme önlemlerini araştırır. Dr. Rizk, işitme ve baş dönmesi ile ilgili araştırmalara katılır ve 25’ten fazla makale yayınlamıştır. Ayrıca birkaç kitap bölümü yazmış ve kulağın anatomisi hakkında bir kitap yayınlamıştır. İlgi alanları, vestibüler hastalıkların tıbbi ve cerrahi yönetimine özel olarak odaklanan tüm otoloji ve nörotoloji alanlarıdır.

Çeviri : Başak Mutlu

Kaynak : https://www.audiology.org/public-awareness/balance-awareness-week/ask-expert-vestibular-disorders

Bir Cevap Yazın