Yaşlı Yetişkinler için İşitme Cihazı Kullanımında Yeni Program Geliştirilmesi

0
585

Yaşlı yetişkinlerin yarısından çoğunda, işitme kaybının bir çeşidi bulunmaktadır ve tedavi edilmediğinde kişinin sağlığını, emniyetini ve günlük yaşamını önemli derecede etkilemektedir. İşitme cihazları, işitme kaybının en yaygın tedavisidir. Bununla birlikte pek çok yetişkin işitme cihazına uyum sağlayamaz ve sonuç olarak cihazlarını kullanmayı bırakır. Missouri Üniversitesi, Sinclair Hemşirelik Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Kari Lane tarafından hazırlanan yeni bir işitme cihazı ayarlama uygulaması ile yaşlı yetişkinlerde işitme cihazına alışma önemli ölçüde artabilecek.

“Genellikle, yaşlı yetişkinler yeni bir işitme cihazı kullanmaya başladığında, her şey çok zorlayıcıdır. Yaşlı yetişkinler gürültüyü tolere edemezler ya da buna uyum sağlayamazlar.” diyen Lane; “Yaşlı yetişkinler, ilk işitme cihazı denemeden önce 10 ile 15 yıl gibi bir süre bekleme eğilimindedirler. Daha sonra cihaz kullanmaya başladıklarında, duymadıkları sesler ile boğuluyorlar.” şeklinde açıklama yapıyor.

Lane; yetişkinlerin işitme cihazı kullanımına uyum sağlamasına yardımcı olmak için, HEAR (İşitme Cihazına Yeniden Giriş) programını geliştirdi. HEAR; işitme cihazına uyum sağlamayı destekleyen sistematik ve kademeli bir yöntem. HEAR ile birlikte, işitme cihazı kullanım süresi günde 1 saatten 30 gün sonunda 10 saate yavaşça artmakta. Bununla birlikte gürültüyü dinleme durumu; evin fanları, bulaşık makinesi gibi durumları içeren az karmaşık gürültüden, restoran gürültüsü gibi daha fazla karmaşık gürültüye geçmek gibi, her geçen gün artmaktadır. Yapılan bu müdahale, ipuçları ve teşvikler sunan bir çalışma kitapçığı ile desteklenmektedir. Ayrıca hastalar ilerlemelerini, odyologlarına sormak istedikleri soruları ve endişelerini günlüklerine kaydederler.

Lane, HEAR müdahalesinin başarısını test etmek amacıyla, daha önce işitme cihazı denemiş ancak ayarlarından memnun olmayan ve işitme cihazını ilk kez denemiş olan kişileri çalışmaya dahil etmiştir.

Lane, “Müdahaleye bağlı olarak, hastaların işitme cihazı kullanım süresi %80 oranında arttı. Bununla birlikte; hastaların karmaşık sesleri (gürültüyü) tolere etmeyi başardığını ve işitme cihazı memnuniyet bildirmeleri arttı.” diyor.

Bu veriler, Lane’in tamamlayıcı uygulamasına yardımcı olmak için kullanılacak. Ayrıca uygulama sayesinde, hasta ve odyologunun işitme cihazı kullanımı konusunda daha etkili bir şekilde iletişim kurması sağlanabilecek. Uygulamada; hastalar ilerleme durumlarını uygulamaya girebilecek ve dinleyicilerin görüşlerini dijital ortamda kaydedebilecekler. İşitme uzmanları, hastaların bu sorularına cevap verebilecek ve hastayı cesaretlendirebilecek.

Lane; ” Hastalar, odyologlarını kaç kez ziyaret etmeleri gerektiğini farkında olmayabilir. Birçok hasta odyolog ile iki kez buluşuyor, ancak işitme cihazı alırken görüşmenin dışında sekiz kez buluşmaları gerekiyor. Bu yüzden birçok hasta işitme cihazından vazgeçiyor. Bu uygulama aracılığıyla odyolog ile iletişim kurmak kolaylaşacak.” diyor.

Yakın tarihte, Journal of Phonetics and Audiology dergisinde; “Older Adults and Hearing Aids” adlı çalışma yayınlanmıştır.

Kari R. Lane. Older Adults and Hearing Aids. Journal of Phonetics and Audiology, March 2017 DOI: 10.4172/2471-9455.1000126​

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170320143151.htm​​

http://www.hearingreview.com/2016/03/program-could-improve-hearing-aid-use-among-older-adults/

Bir Cevap Yazın