Yeni Çalışmaların Odağı Koklear İmplantlı Çocuklarda Dil Gelişimi

0
422

Ohio State’in bloğunda yayınlanan, 27 Şubat 2017 tarihli yazıya göre; Ohio State Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde yapılan yeni bir araştırmada; araştırmacılar, çocukların kelimeleri nasıl öğrendiğinin anlaşılması için yüksek teknolojinin kullanıldığı bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlıyor.

Birçok çocuk, tüm hayatını çok ileri derecede işitme kayıplı geçirecekken koklear implant sayesinde duyma yeteneği kazandı. Ayrıca; implant kullanıcıları içerisinde normal işitmeye sahip çocuklarla aynı oranda dil becerilerini geliştirebilmiş birçok kişi olmakla beraber, onlar için zorluklar hala devam ediyor.

Buckeye İşitme Geliştirme Merkezi’ndeki, araştırma çalışmalarına öncülük eden Derek Houston, “Bizim yaklaşımımız; işitme kaybının nasıl basit etkileri olduğunu incelemekti, ancak ailelerle birlikte etkileşim oldukça karmaşık.” diyor.

Çalışma sırasında çocuklara, ebeveynlerine oyuncak verildiğinde ve oyuncağın adını söylediğinde çocukların nereye odaklandığını kaydetmek amacıyla, göz izleme kameraları takılıyor. Birçok kamera açısı kullanılarak tüm bunlar kaydediliyor.

Houston, ” Ebeveynin söylediği etiketler ve çocukların ne yaptığının zamanlaması, etiketin ne zaman söylendiğinde çocuğun kelimeyi öğrenip öğrenmeyeceğini öngörmeyi sağlıyor.” diyor.

Araştırmacılar bu yaklaşım sayesinde; koklear implant kullanan çocukların ailelerine, dil gelişimi için rehberlik ederken, öğrenme yolları hakkında daha fazla bilgi verilmesini umuyor.


Kaynak:

http://www.hearingreview.com/2017/03/study-looks-language-development-children-cochlear-implants/

Bir Cevap Yazın